TECHNOLOGIA

"Przewaga dzięki technologii"

Metoda sodowania

To nowoczesna metoda oczyszczania powierzchni. Ekologiczna i bezinwzyjna, która polega na ciśnieniowym wyrzucie z prędkością około 965 km/h czyściwa w postaci sody zmieszanej z powietrzem. Technologia ta wykorzystuje oryginalne, amerykańskie bardzo wydajne maszyny.

Zasada działania:

Sodowanie polega na wyrzucie z dużą prędkością sody oczyszczonej i uderzeniu o czyszczone podłoże. Wywołuje to „eksplozję” sody, co nie powoduje odbijania się materiału od czyszczonego elementu. Dzięki temu sodowanie nie powoduje uszkodzenia elementu, a wszelkie zabrudzenia zostają usunięte.

Atutem tego rozwiązania jest neutralne oddziaływanie na środowiska i niska szkodliwość dla organizmu. Oprócz ekologicznego charakteru warto również wspomnieć o jej wysokiej wydajności. Dzięki niej można bowiem w stosunkowo krótkim czasie w porównaniu z innymi technikami, oczyścić z silnych zabrudzeń materiały o nawet dużej powierzchni.

Najważniejszą zaletą tej metody jest wszechstronność zastosowania. Sodowanie to uniwersalna metoda, która doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku twardych, jak i delikatnych materiałów. Technika te jest również bezkonkurencyjna, jeśli chodzi o oczyszczanie wrażliwego oprzyrządowania, które nie powinno mieć kontaktu z wodą.

Zastosowanie tej metody eliminuje zniszczenie mienia Klienta, ponieważ usunięte zostają zanieczyszczenia bez naruszenia struktury podłoża.

Wyróżniamy 3 tryby pracy:

1. Standardowy tryb (pyłowy) - to praca na sucho. Wsypujemy czyściwo do zbiornika, po uruchomieniu czyściwo z bardzo dużą prędkością wylatuje z dyszy i oczyszcza powierzchnię.

2. Tryb hydrodynamiczny (tryb bezpyłowy) - za pomocą węża podłączonego z jednej strony do kranu lub zbiornika z wodą, a z drugiej strony podłączonego do specjalnej dyszy zostaje poddany strumień wodny, który zapewnia otoczkę wodną wokół strumienia czyściwa z powietrzem. W ten sposób zostaje wyeliminowane pylenie do 95%.

3. Miks wodny (tryb bezpyłowy) - umożliwia zasypanie czyściwa do zbiornika a następnie dolanie wody w proporcji 1:1. W ten sposób pylenie jest eliminowane praktycznie do 100%.

Zalety metody sodowania:

  • ekologiczna i bezpieczna dla środowiska,
  • niskociśnieniowe czyszczenie wymagane przy renowacji obiektów zabytkowych,
  • szeroka gama zastosowania,
  • usuwanie powłok nie powodując pylenia,
  • możliwość stosowania na mokro i na sucho,
  • wydajna i szybka,
  • niepalna i nietoksyczna (możliwość stosowania w przemyśle spożywczym i chemicznym),
  • nie narusza powierzchni czyszczonej,
  • nie przegrzewa, nie zamraża i nie odkształca oczyszczanej powierzchni,
  • umożliwia odtłuszczanie,
  • pozostawia gładką powierzchnie,

Metoda piaskowania

Tradycyjna i sprawdzona metoda o od wielu lat stosowana technologia czyszczenia materiałów. Proces piaskowania polega na wykorzystaniu dyszy ze sprężonym powietrzem, która w strumieniu pod ciśnieniem nanosi materiał ścierny (najczęściej piasek) na powierzchnię. Jego cząsteczki uderzając o nią, powodując odrywanie zanieczyszczeń.

Głównym atutem piaskowania jest jego wysoka skuteczność. Pozwala ono na efektywne usuwanie nawet wyjątkowo silnych zanieczyszczeń. Dodatkowo pozwala na czyszczenie miejsc trudno dostępnych, czyli różnego rodzaju zakrzywień i rogów, w przypadku których inne metody mogłyby okazać się niewystarczające..

Piaskowanie z użyciem piasku bądź oczyszczanie strumieniowo-ścierne z zastosowaniem innych mediów ściernych jest najskuteczniejszym sposobem na przygotowanie różnego rodzaju elementów do dalszej obróbki. Efekt jest podobny do szlifowania, jednak czyszczona powierzchnia jest równiejsza, nie ma także problemów z czyszczeniem trudno dostępnych rogów lub zakrzywień.
Dobrze oczyszczona, zmatowiona i odtłuszczona powierzchnia o wymaganym stopniu chropowatości doskonale przyjmuje farby podkładowe i powłoki konserwujące, co przyczynia się do przedłużenia ich żywotności oraz zwiększenia wytrzymałości na warunki atmosferyczne.

Metoda szkiełkowania

Metoda polegająca na wykorzystaniu specjalnych ścierniw (mikrokulki szklane, mikrokulki ceramiczne, śrut plastikowy) do ujednolicenia podłoża wykonanego ze stali kwasoodpornej lub aluminium i osiągnięcia satynowego wykończenia. Dla uzyskania lepszego efektu wizualnego, przed przystąpieniem do szkiełkowania powierzchnia powinna zostać oczyszczona przy użyciu tradycyjnego ścierniwa.

 

Podsumowanie:

  • dysponujemy bardzo wydajnym i nowoczesnym sprzętem do oczyszczania strumieniowo-ściernego w którym możemy zastosować dowolne ścierniwa
  • w zależności od oczekiwanego przez klienta efektu, rodzaju powierzchni i zabrudzeń dobierzemy najwłaściwszą metodę oczyszczania, rodzaj ścierniwa i pozostałe parametry tak aby proces czyszczenia był jak najbardziej efektywny,
  • prace wykonujemy mobilnie na terenie całej Polski.